Głojsce

- Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki -
glojsce.pl / Forum Głojsce / Historia Głojsc
Autor Wiadomość
wolfspider666
# Wysłano: 2 Sty 2012 07:37
Odpowiedz 

Witam. Nazywam się Daniel Nowak i jestem autorem książki Historia Starego Żmigrodu. Piszę tez historię parafii Stary Żmigród w której oczywiście będzie dużo o Głojscach. Poszukują jakiś ciekawych informacji, opowieści, relacji na temat historii Głojsc. Chodzi mi głownie o lata II wojny światowej i późniejsze. Udało mi się dotrzeć do wielu ciekawych faktów zwłaszcza z XIX wieku miedzy innymi do spisu mieszkańców wsi z lat 1848 do 1890, mapy Głojsc z 1852 roku i wielu wielu innych ciekawych rzeczy. Proszę o jakieś sugestie, informacje itp

mój e-mail daniellnowak@wp.pl, gg 8673669

wolfspider666
# Wysłano: 4 Lut 2013 07:10
Odpowiedz 

Zainteresowanie Historią Głojsc przerosło moje oczekiwania :(

Gość
# Wysłano: 4 Lut 2013 16:08
Odpowiedz 

Nie zrażaj się tym napewno masz więcej informacji niż by ci ktoś zGłojsc mógł wnieść czytałem twoją książkę wcześniejsza Myślę że ta poszerzona o Głojsce będzie ciekawsza jeszcze . Nie bardzo wiem w czym mógłbym ci pomóc informacji nie posiadam ale radość tak i to wielką że ktoś chce upamiętnić historięparafii Głojsc na kartach.

wolfspider666
# Wysłano: 22 Mar 2013 10:30
Odpowiedz 

Książka prawie ukończona. Będzie obejmowała jedynie okres średniowiecza, więc bardzo dużo informacji o Głojscach nie będzie zawierać ale i tak wyszło mi kilka stron. Druga książka którą chce napisać będzie obejmował historię parafii st. Żmigród od 1772 do 1918 roku a tu informacji. Mam między innymi opisy Głojsc z 1787 i 1820. Spisy właścicieli, mapy szkice itp. spis mieszkańców z 1848 itp itp. Ale na to będzie trzeba dużo czasu.

Hist.
# Wysłano: 22 Mar 2013 14:43
Odpowiedz 

Panie Danielu - Pański e-mail podany na wstępie dyskusji jest nieaktywny chyba? To świetnie, że przygotowuje Pan takie prace. Gratulacje, życzenia wytrwałości i podziękowania!

wolfspider666
# Wysłano: 27 Mar 2013 07:02
Odpowiedz 

rzeczywiście podałem złego maila

daniellonowak@wp.pl teraz jest ok

wolfspider666
# Wysłano: 1 Maj 2013 17:01
Odpowiedz 

Mam jeszcze takie pytanie genealogiczne bo szukam pewnej rodziny w Głojsc. Moje nazwisko pochodzi w ogóle z Głojsc. w 1900 roku mój pradziad Wojciech Nowak ożenił się w Starym Żmigrodzie i wtedy to nazwisko to przywędrowało do Żmigrodu. Jednak rzecz mnie ciekawi. Pradziad miał brata Jana (ur 1866). Józef ożenił się pierwszy raz z Marianną Olszyk z którą miał 6 dzieci przeżyły tylko 3 córki Katarzyna, Zofia i Rozalia. Katarzyna ( ur 1899) wyszła za mąz do Iwli za Jana Kochańskiego, Zofia za Józefa Lenia z Równego a Rozalia za Józefa Olszyka z Głojsc ( ci wyjechali podobno na Zachód do miejscowości Lesnia ( obecnie woj. dolnośląskie) Drugi raz brat pradziada ożenił się w 1912 roku z Katarzyną Woźniak z którą miął syna Jana ( ur 1918 ) Jan w 1947 roku ożenił sie z Emilią Honoratą CZarnik ur 1920 Leśniówka a zamieszkałą w Cergowej.

Czy ktoś z Głojsc posiada jakieś informacje na temat tych rodzin. Bardzo porszę o kontakt mailowy : daniellonowak@wp.pl

pozdrawiam

mieszkaniec
# Wysłano: 4 Maj 2013 19:47
Odpowiedz 

Dziękuję za przybliżenie historii Głojsc mam nadzieję ,że ciąg dalszy nastąpi .To miło że nie zapominasz o korzeniach i poświęcasz sporo czasu aby dotrzeć do żródeł historycznych .Może to będzie dobry impuls abysmy my rdzenni Głojszczanie bardziej zainteresowali się istotnniejszymi sprawami np. Historia naszej miejscowości bo po wyświetleniach na forum widać że bardziej interesują nas ploteczki.W innych miejscowościach o takich rzeczach mówi się w szkole to jeden z elementów wychowania. Może nasz nauczyciel historii zainteresuje się tym tematem boć przecież po tylu latach pracy w Głojscach już czuje się zżyty z ta wsia, ale to tylko moje pobożne życzenia. Czekam na coś jeszcze jeżeli możesz z naszej historii to bardzo ciekawe.

wolfspider666
# Wysłano: 6 Maj 2013 21:44
Odpowiedz 

Nie ma za co. Lubię pisać i przekazywać innym to co wiem, choć traktuję to dość egoistycznie i robię to głównie dlatego, że mnie to interesuje a przy okazji daję coś innym.

Głojsce podobnie jak i inne okoliczne wsie mają piękną historię. Mnie szczególnie interesuje wiek XIX. Może kiedyś wrzucę na stronę np. spis mieszkańców wsi z 1787 roku albo coś z późniejszych lat. Na pewno takie nazwiska jak Wygonowski, Mącidym, Kalita czy Biały mogą trochę dziwić, ale są też typowe głożeckie nazwiska jak Bożętka, czy Torba, które znalazłem nawet w spisie z 1723 roku. Co ciekawe przed 1730 rokiem nie ma Nowaków więc musieli oni skądś przybyć. Tylko skąd ?

Twoja wypowiedź
Bold Style  Italic Style  Underlined Style  Image Link  URL Link 

» Login  » Hasło 
Możesz podać login (o ile nie jest zarezerwowany) bez konieczności rejestracji.
W przeciwnym razie wystąpisz jako Anonim.

Wygenerowane przez mini BB™ © 2001-2017