Głojsce

"Z kłosów z naszych pól zebranych"

15 sierpnia to jedno z najważniejszych Świąt Maryjnych - Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. W dzień ten w kościołach dokonuje się obrzędu poświęcenia ziół i płodów rolnych, stąd również zwyczajowa nazwa święta - Matki Boskiej Zielnej. W całej Polsce święto ma charakter niezwykle uroczysty.

W Głojscach, jak i w wielu innych parafiach, w tym dniu do kościoła przynoszone są bukiety kwiatów, ziół, kłosów oraz tradycyjnie wieńce dożynkowe. Tradycja wieńców dożynkowych wiąże się nieodzownie z dziękczynieniem składanym Bogu za plony zebrane przez ludzi pracujących na roli. Również i w tym roku mieszkańcy Głojsc, z ulic Dukielskiej i Szkolnej, przygotowali wieńce.

wieńce dożynkowe Msza dziękczynna - wieńce z ulic Dukielskiej i Szkolnej

Przygotowanie wieńca wymaga zdolności artystycznych i jest bardzo pracochłonne. Tegoroczne wieńce przygotowane w Głojscach są jednym słowem piękne, stanowią prawdziwe skarby sztuki ludowej.

W niedzielę 30.08.2009 delegacja z Głojsc uczestniczyła w Dożynkach Diecezjalnych w Rzeszowie. Mszy św. przewodniczył Ks. Biskup Kazimierz Górny. Można było podziwiać wieńce dożynkowe z całej diecezji. Na ich tle pięknie prezentowały się również wieńce przygotowane w Głojscach.

W dniu 06.09.2009 odbyły się Dożynki Gminne, będące ukoronowaniem całorocznego trudu pracy rolnika. Jedenaście sołectw – w tym Głojsce - i Ogrody Działkowe z Dukli zaprezentowały swoje plony, które wykonano z różnorodnych ziaren zbóż, kłosów, ziół i kwiatów. Odprawiona została Msza Święta, podczas której złożone zostały dary, przyniesione przez starostów poszczególnych sołectw w postaci chleba, wina i owoców.

Wieńce dożynkowe podobnie jak w poprzednim roku zostały ocenione przez Komisję powołaną przez Burmistrza Gminy Dukla. Głojsce mają powód do dumy, gdyż nasz wieniec, przygotowany przez mieszkańców ulicy Dukielskiej, okazał się najpiękniejszy spośród trzynastu zaprezentowanych i zdobył pierwszą nagrodę!

Delegacja z Głojsc wraz z wieńcem dożynkowym przygotowanym przez mieszkańców ulicy Szkolnej udała się w dniu 06.09.2009 na Dożynki Jasnogórskie, gdzie z czterdziestoma tysiącami rolników z całego kraju uczestnicy dziękowali za tegoroczne plony i prosili o urodzaje. O problemach współczesnego rolnictwa mówił w homilii krajowy duszpasterz rolników, biskup elbląski Jan Styrna. Obecni byli i przemawiali do rolników prezydent RP Lech Kaczyński oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki.

Wieńce były też prezentowane 20 września podczas uroczystości odpustowych w Polskim La Salette - w Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu.

Po powrocie z Dębowca wieńce zostały uroczyście przeniesione do Domu Ludowego, gdzie odbyły się Dożynki Parafialne - wspólne świętowanie mieszkańców Głojsc.

Galeria zdjęć dzięki uprzejmości Piotra Woźniaka.

W przypadku gdyby osoby znajdujące się na zdjęciach, nie życzyły sobie ich wyświetlania na stronie, proszę o informację na admin@glojsce.pl - ten sam adres obowiązuje gdybyście chcieli podzielić się swoimi zbiorami, do czego serdecznie zachęcam.

Wieniec dożynkowy z ulicy Dukielskiej Wieniec dożynkowy z ulicy Dukielskiej Wieniec dożynkowy z ulicy Dukielskiej Wieniec dożynkowy z ulicy Dukielskiej Wieniec dożynkowy z ulicy Dukielskiej Wieniec dożynkowy z ulicy Dukielskiej Wieniec dożynkowy z ulicy Dukielskiej Wieniec dożynkowy z ulicy Dukielskiej Wieniec dożynkowy z ulicy Szkolnej Wieniec dożynkowy z ulicy Szkolnej Wieniec dożynkowy z ulicy Szkolnej Wieniec dożynkowy z ulicy Szkolnej Msza dziękczynna Msza dziękczynna Msza dziękczynna Msza dziękczynna Msza dziękczynna wieniec dukielska wieniec szkolna Tradycyjny chleb Dożynki diecezjalne Dożynki diecezjalne Dożynki gminne Dyplom

Dożynki Parafialne 20 września 2009: