Głojsce

Turystyka w Głojscach

Działania wojenne, zwłaszcza 1944 roku sprawiły, że pozostały tylko ruiny przedwojennych domostw. Ewidencja zabytków Miasta i Gminy Dukla obejmuje w Głojscach dziewięć kapliczek z XIX i początku XX stulecia.

słonecznik

Okolice Głojsc to piękna kraina obfitująca w atrakcje turystyczne. Urozmaicone ukształtowanie terenu i bogata szata roślinna sprawiają, że warto tu przyjechać.

Atrakcyjna trasa biegnie szlakiem czerwonym lesistymi szczytami począwszy od Góry Grzywackiej, poprzez Łysa Górę, Polanę, Danię i Chyrową aż do pustelni Św. Jana z Dukli. Na szlak ten można wejść bezpośrednio z Głojsc, i skierować się w kierunku G. Grzywackiej (tutaj krzyż z wieżą widokową) lub Pustelni Św. Jana.

Atrakcyjne widokowo, mimo że nieoznaczonymi szlakami, są wędrówki po Górze Bikowej. Wejście na szczyt z ul. Nadbrzeżnej, tą samą drogą, przy której rozmieszczone są stacje Drogi Krzyżowej. Ze szczytu rozciąga się widok na okoliczne miejscowości. Za szczytem urokliwe polne drogi, beskidzkie łąki, młode lasy olszynowe. Tutaj amatorzy grzybów jesienią mogą wybrać się na kozaki (koźlarz czerwony). W grzyby obfitują również lasy, gdzie jesienią najpopularniejsza jest opieńka miodowa. W lasach dominują buki, sosny, jodły i graby.

Trzeba wysoko podnieść oczy ku błękitnemu zazwyczaj niebu, by ujrzeć na szczycie Góry Bikowej górujący nad Głojscami Krzyż. Doprowadzi nas do niego trasa Drogi Krzyżowej, wiodąca na sam szczyt. Stacje Drogi Krzyżowej pięknie też wyglądają nocą, gdy są oświetlone.

Szczyt Góry Bikowej to doskonałe i łatwo dostępne miejsce widokowe. Panorama Głojsc widziana stamtąd wprost zapiera dech w piersiach i może przywrócić o zawrót głowy. Widok na Górę Cergową, Chyrową, Danię, Polanę, Łysą Górę, Franków i Grzywacką, a także miejscowości leżące u ich stóp, począwszy od Jasionki, poprzez Duklę, Teodorówkę i Iwlę oraz Kobylany jest urzekający. Malownicze położenie Głojsc to także wspaniałe wąwozy (w okolicznych lasach, na Górze Bikowej), po których spacery pozostają w pamięci. To również szepty tutejszych strumyków.

Harmonijne piękno przyrody stwarza nastrój sprzyjający odprężeniu i wypoczynkowi. Właściwa górom cisza rodzi wiele refleksji.

Turystyka w okolicy

W okolicy znajdziemy wiele zabytków związanych z historią i architekturą. W odległej o 7 km Dukli warte zobaczenia są ratusz (XVII w.), barokowy kościół parafialny p.w. Św. Marii Magdaleny, późnobarokowy zespół pałacowy Mniszchów (mieści się w nim teraz muzeum) wraz z pięknym parkiem, kościół klasztorny oo. Bernardynów, cmentarz wojskowy z II i I wojny światowej oraz ruiny synagogi.

Dukla i Pustelnia w pobliskim lesie są miejscem kultu Św. Jana z Dukli, kanonizowanego w 1997 roku przez papieża Jana Pawła II.

Warte zobaczenia są cerkwie w Bałuciance, Chyrowej, Daliowej, Krempnej, Olchowcu (tu również zabytkowy mostek i domostwa), Zawadce Rymanowskiej. Dużą atrakcją turystyczną jest muzeum kultury łemkowskiej w Zyndranowej.

Niewielka odległość dzieli Głojsce od uzdrowiskowych miejscowości – Iwonicza i Rymanowa Zdroju. Zabiegi lecznicze, ścieżki zdrowia, źródła wód mineralnych – wszystko to przyciąga turystów.

Piękny krajobraz sprawia, że część przyrody obejmowana jest ochroną. W pobliżu znajduje się Magurski Park Narodowy, Jaśliski Park Krajobrazowy oraz liczne rezerwaty przyrody.

Do dzisiaj wiele czynności rolniczych oraz metod pielęgnacji roli i upraw jest bardzo podobna jak jeszcze przed kilkudziesięcioma laty. Żywe są tradycje i obyczaje, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Każdego roku wykonane z „darów ziemi” wieńce dożynkowe prezentowane są w Dębowcu, Rzeszowie i na Jasnej Górze.