Głojsce

Opis geograficzny

Głojsce to miejscowość położona w środkowej części Beskidu Niskiego, przy trasie Dukla - Nowy Żmigród. Wieś rozciąga się u stóp Góry Bikowej, opasana jest malowniczymi lasami. Przepiękne krajobrazy, w niedużym stopniu zniekształcone przez człowieka, są głównym atutem Głojsc. Walorem wioski jest też czyste, nieskażone powietrze.

Szczyt Góry Bikowej to doskonałe i łatwo dostępne miejsce widokowe. Panorama Głojsc widziana stamtąd wprost zapiera dech w piersiach i może przywrócić o zawrót głowy. Widok na Górę Cergową, Chyrową, Danię, Polanę, Łysą Górę, Franków i Grzywacką, a także miejscowości leżące u ich stóp, począwszy od Jasionki, poprzez Duklę, Teodorówkę i Iwlę oraz Kobylany jest urzekający. Malownicze położenie Głojsc to także wspaniałe wąwozy (w okolicznych lasach, na Górze Bikowej), po których spacery pozostają w pamięci. To również szepty tutejszych strumyków.

Trzeba wysoko podnieść oczy ku błękitnemu zazwyczaj niebu, by ujrzeć na szczycie Góry Bikowej górujący nad Głojscami Krzyż. Doprowadzi nas do niego trasa Drogi Krzyżowej, wiodąca na sam szczyt. Stacje Drogi Krzyżowej pięknie też wyglądają nocą, gdy są oświetlone.