Głojsce

1 listopada - Święto Wszystkich Świętych

Cmentarz w Głojscach Cmentarz w Głojscach
Cmentarz w Głojscach Cmentarz w Głojscach
Cmentarz w Starym Żmigrodzie Cmentarz w Starym Żmigrodzie

„Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą”
Ks. Jan Twardowski.

1 listopada przypada Święto Wszystkich Świętych - czci się w tym dniu wszystkich znanych i nieznanych świętych, którzy przebywają już w chwale zbawionych. Jest to ważny dla chrześcijan dzień określany czasem niewłaściwie „świętem zmarłych”. Następnego dnia - 2 listopada, przypada dzień Zaduszny – wspomina się wówczas wszystkich wiernych zmarłych.

Te dwa dni w roku mają szczególne znaczenie. Wielu ludzi podróżuje na duże odległości, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Sporo osób z Głojsc w tych dniach spotkać można na cmentarzu w Starym Żmigrodzie, dawnym cmentarzu parafialnym. Również na cmentarz do Głojsc przyjeżdża niemało osób z daleka, by odwiedzić groby tych, którzy tu spoczywają.

1 i 2 listopada to dni, w które odwiedza się cmentarze, zapala znicze, przyozdabia kwiatami groby. To dni modlitwy za zmarłych, oddanie im hołdu i wspominanie ich takimi jak byli za życia. To również czas zadumy i refleksji, w którym nasuwają się myśli o przemijaniu, o własnym życiu, o tym, co było i co będzie.

Cmentarz w Głojscach Cmentarz w Głojscach
Cmentarz w Głojscach Cmentarz w Głojscach