W niedzielę, 21 sierpnia, odbyły się Diecezjalne Dożynki przy Katedrze. Zgromadziły one wielu rolników, przedstawicieli parlamentu, władz rządowych i samorządowych. W Dożynkach Diecezjalnych uczestniczyła także delegacja z Głojsc. Uroczystości przewodniczył Biskup Rzeszowski Kazimierz Górny. Homilię wygłosił ks. infułat Stanisław Mac.
W czasie Mszy św. przedstawiciele rolników złożyli w darach bardzo wiele bochenków chleba, które zostały rozdzielone po Mszy św. między wszystkich uczestników uroczystości. Bezpośrednio po Mszy św. odbyła się prezentacja ponad 120 wieńców dożynkowych z całej diecezji. Na ich tle pięknie prezentował się również wieniec przygotowany w Głojscach.
Krystyna Boczar-Różewicz - dukla.pl
28 sierpnia br. w Dukli odbyły się Dożynki Gminne. Delegacje wieńcowe spotkały się w rynku. Stąd korowodem dożynkowym w rytmie marsza przeszły do kościoła farnego pw. Marii Magdaleny, gdzie odbyła się msza święta dożynkowa celebrowana przez o. gwardiana klasztoru OO. Bernardynów w Dukli Micheasza Okońskiego i ks. proboszcza dukielskiej fary Stanisława Siarę. Podczas nabożeństwa starostowie z poszczególnych sołectw złożyli dary, które zostały poświecone. Złożony w ofierze chleb został pokrojony i wszyscy uczestnicy celebry byli częstowani. Starostami tegorocznych dożynek byli Urszula Belczyk i Witold Krówka z Cergowej.
Po mszy św. korowód dożynkowy przeszedł na plac przy pałacu, gdzie na stołach zostały złożone wieńce przygotowane przez poszczególne sołectwa. Wokół wieńców zebrało się wielu oglądających. A było co podziwiać w tym roku - wieńce uginały sie od zboża, kwiatów, ziół i innych plonów ziemi wykorzystanych do zrobienia. Wszystkie wieńce wzięły udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Po prezentacji wieńców Zespół "Szarotka" przedstawił obrzęd pt. "Od ziarnka do garnka". Po występie jury konkursowe przedstawiło wyniki oceny wieńców. Wszystkie wieńce były bardzo piękne, więc jury miało ogromne trudne zadanie. Po długiej dyskusji przyznało następujące miejsca:
1.miejsce sołectwo Zboiska, 2. sołectwo Dukla, 3. sołectwo Równe.
Pozostałe sołectwa zostały wyróżnione, a były to: Łęki Dukielskie, Cergowa, Nadole, Teodorówka, Głojsce, Równe, Lipowica, Nowa Wieś, Trzciana, Tylawa i Barwinek. Po wręczeniu dyplomów wszystkie delegacje dożynkowe zostały zaproszone na uroczysty obiad do dukielskiego muzeum przez burmistrza Marka Góraka.
W godzinach popołudniowych rozpoczęła się także kolejna impreza zakończenie wakacji. Dzieci do wspólnej zabawy zaprosiła grupa animacyjna "Barwny Świat". Wystąpił Zespół "Maska" z Rymanowa Zdroju i zespół pieśni i tańca "Makovica" ze Słowacji, który jak zawsze zrobił furorę. Dożynki i zakończenie wakacji zakończyły się zabawą taneczną przy muzyce zespołu "Okay" z Krosna.
W Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu, zwanym polskim La Salette w dniach 15-18 września miały miejsce uroczystości odpustowe. Główny dzień odpustowy – niedzielę 18 września - rozpoczął śpiew Godzinek przed prymarią. Licznie przybyli pielgrzymi z parafii jasielskich i okolicznych miejscowości – w tym z Głojsc, a także z ziemi gorlickiej, Rzeszowa, Frysztaka. Przyjechały grupy z parafii saletyńskich w Krakowie i Łętowem, a także z ukraińskich Łanowic. Była też duża grupa Słowaków. Eucharystii o godz. 9.00 przewodniczył ks. infułat Wiesław Szurek – przyjaciel dębowieckiego klasztoru i Matki Bożej Płaczącej. Przed uroczystą sumą kapela ludowa z Ołpin wprowadziła korowód dożynkowy. Najpierw maszerowała Gwardia Dębowiecka i 28 pocztów sztandarowych. Jako pierwszy był niesiony sztandar Apostolstwa Rodziny Saletyńskiej. Potem delegacje w strojach regionalnych niosły 35 wieńców dożynkowych. Wśród nich pięknie prezentował się wieniec z Głojsc – Ojciec Św. Jan Paweł II w barce. Każdy wieniec był nie tylko wyrazem wiary i miłości do Boga, Najświętszej Matki i ojczystej ziemi, ale również artystycznym dziełem sztuki. Ponad 50 kapłanów wyszło w procesji liturgicznej do ołtarza polowego wraz z kopią cudownej Figury Matki Bożej. Mszy Św. przewodniczył ordynariusz diecezji Grenoble – ks. biskup Guy de Kerimel w asyście ks. biskupa Edwarda Białogłowskiego i ks. infułata Wiesława Szurka z Rzeszowa.
Zobacz też: